ana-sayfa
13 Mayıs 2020 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Bebek Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bebek Yatağı Almak

Bebek eşyalarını almak anne adaylarını hem endişelendiren hem de heyecanlandıran bir süreçtir. Biz de bu yazımızda bebek yatağı alırken dikkat edilecek konulardan bahsedeceğiz ki annelerin işi kolaylaşsın.
Bebek yatağı alırken evinizin genişliğine göre karar vermeniz gerekmektedir. İlk zamanlarda yatak odasında, annenin yatağının yanına bebek yatağının konulması yeni doğum yapmış anne için durumu çok kolaylaştıracaktır. İleriki dönemlerde bebeğin yatağı odasına geçirilebilir. Bebek yatağının kendi odasına ne zaman geçirileceği üzerine uzmanların çeşitli görüşleri mevcut olmakla birlikte, bu başka bir yazının konusudur. Yatak odası çok küçük aileler için oldukça küçük boyutta olan sepet yatak bebeğin ilk zamanları için uygun olabilir. Ancak bebek büyüyüp bir kaç aylık olduğunda artık yatağa sığamaz, rahat uyuyamaz hale gelecektir. Bu nedenle daha büyük bir yatağa almak gerekecektir.

Park yatak, portatif, katlanabilen bu nedenle odalar arasında rahatlıkla taşıyabileceğiniz, hatta tatile bile gidildiğinde rahatlıkla yanınızda götürebileceğiniz bir yatak tipidir. Bebeğiniz park yatakta 33,5 yaşına kadar rahatlıkla yatabilir, uzun süre kullanılması işe yarayacak başka bir noktasıdır. Park yataklar iki kat halinde kullanılabilir, yenidoğan döneminde daha yüksekteki katı kullanılarak annenin konforu sağlanır, ileri dönemlerde ise daha yere yakın katı kullanılarak bebeğin rahatı sağlanır. Park yatak, yatağın kullanılmadığı zamanlarda ise bebeğin içinde oynayabileceği güvenli alan olarak kullanılabilir. Yatağın adının park yatak olması da bu özelliğinden gelmektedir. Park yatağın sallanabilmesi de annelerin işine yarayabilecek özelliklerindendir.

Ahşap mobilya yataklar da ailelerin tercihleri arasındadır. Bu yatakların ayrıca büyüyen bebek karyolası (büyüyen bebek beşiği) denilen, ilk zamanlarda beşik tarzında kullanılan, sonraki dönemlerde ise baş kısmındaki komidinler demonte edilerek çocuğunuzun yaklaşık 810 yaşına kadar kullanabileceği büyük bir yatak halini alan tipleri mevcuttur. Bu da tekrar tekrar eşya almak istemeyen aileler için oldukça elverişli bir yatak tipidir. Büyüyen bebek karyolalarının da hem sallanabilen hem de sallanmayan çeşitleri mevcuttur.

Son olarak yatak alırken yatağın malzemelerinin, boyasının çocuk sağlığına uygun olup olmadığı da ayrıca sorulmalıdır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

8 Baby Shower İkramlık Tarifleri Yemek Tarifleri Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür, Nasıl Düşürülür?