ana-sayfa
13 Mayıs 2020 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Bel Soğukluğu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu Neisseria Gonorrhea denilen bir bakteri ile cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genellikle erkeklerden kadınlara korunmasız cinsel birleşme sonrasında geçer. Hastalığa sebep olan bakteri kadın ve erkeklerin üreme organlarına yerleşir ve akıntılı bir iltihaba neden olur.

Erkeklerde belirtiler, bakteri alındıktan 1 gün ile 1 ay sonrasında görülmeye başlar. Peniste akıntı, idrar yaparken yanma veya ağrı, anüs, yani popo bölgesinde kaşınma, dışkılama sırasında ağrı, testislerin birinde ağrı ve şişlik, boğazda ağrı erkeklerde görülebilecek belirtilerdir.
Hastalık kadınlarda ise pek belirti vermez, ancak belirti verecekse bakteri alındıktan 10 gün sonra belirtiler başlayabilir. Vajinada akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, anüs bölgesinde kaşınma, ağrılı dışkılama, boğaz ağrısı, karın ve kasık bölgelerinde ağrı, idrar yaparken yanma ve ağrı, ileri dönemlerde vajinal kanama kadınlarda görülebilen belirtilerdir.

Hastalık tedavi edilmediği zaman kadın ve erkekte kısırlığa neden olabilir. Ancak erken tanı ile uzman bir hekim tarafından yazılan uygun bir antibiyotik tedavisi ile kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca bu hastalığın önlenmesi için tek eşlilik ve kondom kullanılarak güvenli cinsel ilişkiler tercih edilmelidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (Premenstruel Sendrom) Bel Soğukluğu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? 8 Baby Shower İkramlık Tarifleri