ana-sayfa
13 Mayıs 2020 ( 62 izlenme )
Reklamlar

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlikte başlayan, yetişkinlik döneminde de görülen en büyük sorunlardan birisi sivilce problemidir. Sivilceli bir cilde sahip olmak birçok kişide güzellik kavramını ortadan kaldırıyor. Güzel görünmek için de çoğumuz iş yerine ya da okula giderken sivilcelerimizi kapatmak için fondöten ya da diğer makyaj ürünlerini kullanıyoruz. Peki bunları yapmak gerçekten doğru bir hareket mi? Sivilceli bir cilde sahip olmak çirkinlik göstergesi midir? Sivilce nasıl geçer? Aşağıdaki makalemizde bu soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Halk arasında sivilce olarak bilinen 'akne vulgaris' cildimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerimiz tıkandığında toplu iğne ucu kadar beyaz ya da siyah noktalar meydana gelir. Sivilcelerimiz bu şekilde oluşur. Vücudumuzda bulunan sivilcelerin en çok yüzde ve sırtta görülmesinin nedeni ise yağ bezlerimizin en çok yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunmasıdır. Burada bulunan yağ bezlerimiz diğer vücut bölgelerine göre daha geniştir.

 

Vücudumuzda sivilcelerin çoğu 12 ile 20 yaş arasında çıkar. Bu çoğu gencin rahatsız olduğu bir konudur. Sivilceyi, oynayarak ya da bilinçsizce patlatarak onun daha da büyümesini ve mikrop kapmasını sağlarız ve cildimizde iz bırakırız. Bunun yerine şunları yapabilirsiniz;

 

1) Sivilcelerinizle Oynamayın: Sivilceleri sıkmak, sivilcenin dağılmasını kolaylaştırır. Ciltte leke oluşturur. Ellerimizle oynamak ise mikrobun sivilce olmayan bölgeye geçişini sağlar.


2) Günde 2 Defa Yüzünü Sabunla Yıkayın: Çoğumuz yüzümüzü ne kadar çok yıkarsak o kadar çok sivilce oluşumunu önleneceğini sanır. Aksine yüzümüzü günde 2 defadan çok yıkamak, cildimizin kuru olmasına neden olur.

 

3) Su İçin: Su içmeyi sağlık konularında hemen hemen her yerde duyarız. Su içmek ciltteki kirli gözenekleri açtığı gibi, cildi gençleştirir.

 

4) Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun: Çekirdek yediğimizin ertesi günü yüzümüzde beliren sivilceyi görürüz. Evet, bazı kuru yemişler, baharatlı ve yağlı yiyecekler cildimizde sivilcelenmeye yol açar. Bu gibi gıdaları çok fazla tüketmemek gerekir. Bunun yerine A vitamini yüksek besinleri tercih etmeniz gerekmektedir.

 

5) Duş Alın: Terli cilt sivilcelenmeyi artırır. Bu yüzden sık sık duş alın ve nemli giysileri giymeyin.

 

6) Stresten Kaçının: Sınav dönemlerinde stres kaynaklı sivilce oluştuğunu görürüz. Stres yapmayın.

 

 7) Sivilceli Cildi Makyaj Malzemeleri İle Kapatmayın: Cildi fondöten gibi makyaj malzemeleri ile kapatmak çok yanlış bir harekettir. Tıkanan gözenekleri iyice kapatırsınız, cildinizin rahat nefes almasını engellersiniz. Bu yüzden sivilceli yüzünüzü makyaj malzemeleri ile kapatmayın.

 

 Kısacası sivilce çirkinlik göstergesi değildir, vücudumuzun ergenlik dönemi doğal bir sonucudur. Sizde yukarıdaki 7 maddeyi düzenli olarak uygularsanız sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (Premenstruel Sendrom) 8 Baby Shower İkramlık Tarifleri Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Nasıl Geçer?